Description
The 93R17 GLV uses the legendary AccuTrigger technology and a 21-inch, button-rifled, heavy carbon steel barrel. The rifle features a high-luster hardwood stock, 5-round detachable box magazine and factory-installed scope bases.
The 93R17 GLV uses the legendary AccuTrigger technology and a 21-inch, button-rifled, heavy carbon steel barrel. The rifle features a high-luster hardwood stock, 5-round detachable box magazine and factory-installed scope bases.
| Weight | 7.900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.000 × 6.000 × 3.250 in |
| upc | 62654967177 |
| brand | Savage Arms |
| barrel_length | 21 |
| caliber_or_gauge | 17 HMR |
| capacity | 5+1 |
| color | Blue |
| drilled_or_tapped | true |
| finish | Blue |
| firearm_action | Bolt Action |
| grip | High-Luster Hardwood Stock |
| magazine | 1 5 rd. Detachable Box |
| rate_of_twist | 1-in-9" |
| sights | No Sights |
| stock | Walnut Finished Hardwood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.