Description
The IWI Masada Slim Elite 9mm Pistol combines a compact design with a 3.1-inch barrel and a 10-round capacity, making it an excellent choice for concealed carry. Its optics-ready feature enhances targeting precision.
The IWI Masada Slim Elite 9mm Pistol combines a compact design with a 3.1-inch barrel and a 10-round capacity, making it an excellent choice for concealed carry. Its optics-ready feature enhances targeting precision.
| Weight | 0.000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.000 × 0.000 × 0.000 in |
| upc | 818004024720 |
| brand | IWI – Israel Weapon Industries |
| barrel_length | 3.3" |
| caliber_or_gauge | 9MM LUGER (9X19) |
| capacity | 10 + 1 |
| color | Black |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Black |
| firearm_action | Striker Fired |
| frame | Polymer Frame |
| grip | Black Polymer |
| magazine | 2 10 rd. |
| rate_of_twist | 1-in-10" |
| sights | 3 Dot |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.