Description
The Citadel Boss 25 features a tough synthetic stock, chrome lined barrel, textured grip forend, picatinny rail and fully-adjustable folding sights. Includes 5 chokes and two 5-round detachable magazines.
The Citadel Boss 25 features a tough synthetic stock, chrome lined barrel, textured grip forend, picatinny rail and fully-adjustable folding sights. Includes 5 chokes and two 5-round detachable magazines.
| Weight | 11.350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.250 × 10.000 × 3.000 in |
| upc | 682146302486 |
| brand | Citadel |
| barrel_length | 18" |
| caliber_or_gauge | 12 Gauge |
| capacity | 5+1 |
| chamber | 3" |
| color | Black |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Matte Black |
| firearm_action | Semi-Automatic |
| grip | Black Synthetic |
| magazine | 2 5 rd. |
| sights | Front: Adjustable Rear: Adjustable |
| stock | Black Synthetic W/Adj Comb |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.